خیلی از پدر مادرها هنوز برای بچه هاشون قصه میگن شما چی؟
هیچ چیزی نمیتونه برای یک پدر یا مادر بیشتر از این لذت داشته باشه که وقتش رو با فرزند خودش بگذرونه و با صدای بلند برای اون قصه بخونه اما خب ما حتی این عادت قدیمی که از پدر مادرامون بهمون رسیده بود رو هم گذاشتیم گوشه گنجه ولی خب بچها این وسط گناهی نکردن برای حل این مشکلمون میتونیم از کتاب صوتی استفاده کنیم میتونیم خودمون توی شکل گیری شخصیت فرزندمون نقش به سزایی رو ایفا کنیم استفاده از کتاب صوتی میتونه حتی از سنین خیلی پایین شروع بشه و یواش یواش تجربه یادگیری و شناخت کتاب هارو توی کودک به وجود بیاره برای شروع پیشنهاد میکنیم که با داستان های کوتاه 5 تا 7 دقیقه شروع کنید حسینقلی مردی که لب نداشت یکی از این داستان های کوتاه هست که به صورت شعرخوانی به اجرا در اومده که از طریق این لینک  براتون قابل دسترس هست .همه چی به این بستگی داره که ما چطوری بخواییم شخصیت فرزندمون رو شکل بدیم به این مدل نگاه کنید :کودک شما در اطاق خودش در حال نقاشی هست یا سرگرم بازی جالب نیست که همیینطور که اون سرگرم کار خودش هست بتونه به داستان یا کتاب های صوتی هم  گوش بده ؟
در ادامه میخواییم به صورت خلاصه به چندتا مورد از فواید کتاب صوتی که هممون باهاش اشناییم باز اشاره کنیم
کتابهای صوتی مهارت شنیداری کودکان را افزایش داده و باعث افزایش تمرکز آنها می‌شود. ابتدا با داستان های کوتاه شروع کنید و کتاب های بزرگتر را به بخش های کوتاه تر تقسیم کرده و در زمان های مختلف برای آنها پخش کنید.
چه کودک شما به کتاب صوتی گوش کند و چه کتاب چاپی بخواند این تجربه‌ی مطالعه باعث گسترده تر شدن تفکر انتقادی و توانایی درک مطلب در او می‌شود. کتاب های گویا نیز به افزایش این مهارت ها در کودکان کمک کرده و باعث می‌شود آنها بعد از گوش کردن به کتاب به آن فکر کرده، در مورد شخصیت های داستان اندیشیده و آنها را با شور و علاقه برای دیگران تعریف کنند.
با خواندن هر کتاب جدید یا گوش کردن به آن امکان یادگیری لغات جدید در آنها بوجود می‌آید و این باعث افزایش دایره‌ی لغاتشان می‌شود و بعد از مدتی فرزند شما خواهد توانست کتابهایی با مفهومات سخت تر را درک کرده و خودش به تنهایی یک کتاب سطح بالا را خوانده و از خواندن آنها لذت ببرد.
فراهم نمودن کتابهای صوتی از گویندگان مختلف به کودک کمک می‌کند تا درکی عالی از اینکه چطور یک گوینده داستان می‌تواند با استفاده از وزن ها و صداهای مختلف حس شادی، شوخ طبعی و معماهای داستان را به خوبی به شنونده القا کند، داشته باشد. شیوه های گویندگی یک داستان در هر گوینده ای کمی با دیگری متفاوت است و گوش کردن به داستان های گویندگان مخنلف به کودکان کمک میکند تا قدرت خواندن و بیان آنها نیز بالارفته و با استعداد و اعتماد به نفس بتوانند وقتی خودشان یک کتاب می‌خوانند، شخصیت افراد حاضر در داستان را به خوبی توصیف کرده و یک صدای خاص برای هریک از آنها تولید کنند.
کتابهای گویا کمک میکنند تا انواع کتابهای مختلف با هر سطح نویسندگی در دسترس کودکان قرار بگیرد و اگر کودکی‌ دارای توانایی کمی در خواندن است، می‌تواند به جای ستیزه کردن با خواندن وفهم کتاب و احیانا ناامید شدن از ادامه دادن آن، با گوش کردن از آن لذت برده و از تمام درس هایی که آن داستان برای او دارد آگاه شود.

در اخر اگر دوست داشتید خوشحال میشیم از وب سایت ماهم دیدن کنید شاید تونستید چندتا کار برای بچهاتون پیدا کنید 
www.voicebooks.ir